Проф. д.н.Трифон Димитров Пенков е роден на 24 декември 1930 г. в с. Крушовица. Трудовата дейност на проф. Пенков, с малки прекъсвания, протича във ВВМУ. Реализира се на длъжностите: преподавател (от 1953 г.); началник на катедра (1965-1980 г.); заместник-началник на училището по учебната и научната част (1980-1990 г.); заместник-ректор по учебната работа на ВСУ „Черноризец Храбър“(1991-92 г.) и декан на Гражданския морски факултет при ВВМУ (от 1992 г.до 1998 г.). Участва в създаването и организирането на обучението по шест специалности във ВВМУ: „Радиолокация“, „Морски свръзки“, „Хидроакустика“, „Океанология“, „Морска екология“, „Океанско инженерство“.  Награждаван е многократно с държавни отличия (четири ордена, 18 медала и много други почетни награди, сред които златна статуетка на Съюза на учените за 1992 г.). Заслужил деятел на техниката.